Klub sąsiedzki w Toruniu

Jak dobrze mieć sąsiada.

Ideą Klubów Sąsiedzkich Fundacji Emic jest stworzenie wspólnej przestrzeni otwartej na działania i aktywności, gdzie każdy czuje się mile widziany.

Dla nas pojęcie sąsiedztwa sięga dalej niż ulica, na której mieści się nasz klub, czyli Klonowica 40/1 w Toruniu. Nasze drzwi stoją otworem dla każdej/każdego mieszkającego w województwie kujawsko-pomorskim. Fundacja Emic działa na rzecz osób z doświadczeniem migracyjnym, które stawiają pierwsze kroki w rzeczywistości polskiej. Aby dobrze zaadaptować się w polskim społeczeństwie uważamy, że ważne jest by ich ścieżki stykały się ze środowiskiem Polaków i Polek.

Dlaczego Klub Sąsiedzki?

Pomysł na stworzenie miejsc zjednoczenia społeczności lokalnych powstał już w XIX-wiecznej Anglii, gdzie powstawały tzw. „community centers” gdzie osoby zamieszkujące daną dzielnicę mogły korzystać z oferty kulturalnej, edukacyjnej i sportowej, i co najważniejsze, integrować się, czyli poznawać wzajemnie.

Głównym celem naszych działań jest integracja. Pomaganie sobie, uczenie się i kreatywne spędzanie czasu. Działania w klubie są skierowane do osób w każdym przedziale wiekowym.

Dla dzieci organizujemy korepetycje, dyżury (które są aktywnością przeznaczoną także dla rodziców, ponieważ jest to czas kiedy dzieci zostają pod opieką wolontariusza-animatora a rodzice mają chwilę dla siebie na zrobienie zakupów, wyjście do kina, załatwienie pilnych spraw urzędniczych). Znajdzie się też atrakcja dla młodych miłośników aktorstwa, tak jak spotkania Koła Teatralnego, miłośników muzykowania, czy spotkania ekologiczne, które za pomocą pracy twórczej wprowadzają dzieci w tajniki świata zwierząt i natury. Czasem szukamy bielika wśród drzew Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu, innego dnia pieczemy babeczki z owocami prosto z sadu. 

Organizujemy warsztaty kulinarne. Każde spotkanie poświęcone jest innemu państwu świata. Do tej pory poznaliśmy kuchnię z Indonezji, Gruzji, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Spotkania odbywają się pod nazwą „Pełne Gary”, ponieważ nikomu nie pozwalamy opuścić nas z pustym żołądkiem. Kolejne spotkania poświęcone będą Polsce oraz japońskim słodkościom.

W ramach działalności Klubu odbywają się spotkania Koła Gospodyń Miejskich, bo kto powiedział, że w mieście nie znajdą się miłośniczki wekowania, szydełkowania, czy wizażu?! I tu zaskoczenie! Wychodzimy poza ramy! Na nasze spotkania zapraszamy też mężczyzn i nie skupiamy się jedynie na stereotypowo kobiecych zajęciach, chociaż takich też nie unikamy, wszak umiejętność gotowania jest na wagę złota.

Działamy razem! Działamy dla Was!

Staramy się, żeby nasze działania były urozmaicone, by każdy znalazł coś dla siebie. Zajęcia fotograficzne, spotkania z rękodziełem, wieczory filmowe. Przed nami zajęcia dla początkujących programistów, warsztaty ceramiczne. Co jeszcze? Jeśli mają Państwo pomysł na działanie w Klubie lub chcecie coś zainicjować, czekamy na informację. Zapraszamy!

Kluby Sąsiedzkie są miejscem społecznym gdzie każda osoba, która do niego przychodzi jest zarazem twórcą i organizatorem.

Działania: https://maszprawowiedziec.com.pl/aktualnosci/