Klub sąsiedzki w Bydgoszczy

Idea Klubu Sąsiedzkiego.

Każdy, kto doświadczył migracji wie, że stawianie pierwszych kroków w nowym kraju nie należy do najłatwiejszych. Niezależnie czy znamy dobrze język i kulturę danego kraju zawsze jesteśmy „nie u siebie”. Fundacja Emic stara się aby osoby przybywające do Polski z innych krajów zaprzyjaźniły się z naszą kulturą. Dlatego w lipcu 2020 roku powstał w Bydgoszczy Klub o wyjątkowej nazwie Klub Sąsiedzki. Naszym głównym zadaniem jest integracja, aby każdy mógł poczuć, że Polska to jego drugi dom. A przysłowiowy Sąsiad jest otwarty i pomocy.

Klub Sąsiedzki w Bydgoszczy tworzą przede wszystkim ludzie, którzy przychodzą do nas aby podzielić się swoimi umiejętnościami i doświadczeniami. Przestrzeń Klubu, choć niewielka, często jest wypełniona radosnymi śpiewami i opowieściami. Niezależnie od wielu każdy znajdzie tutaj swoje miejsce, ponieważ staramy się aby ludzie, którzy do nas przychodzą czuli się u nas „jak w domu”. Rodzinną atmosferę pomagają tworzyć rodzice, które przychodzą do Kluby razem ze swoimi rodzinami.

Przyjdź do nas.

Małe dzieci dobrze czują się we wspólnych zabawach, warsztatach plastycznych, warsztatach teatralnych oraz warsztatach muzycznych. Jest to kolorowa przestrzeń gdzie uczymy się wzajemnego szacunku, wspólnej pracy i kreatywnego myślenia.  We współpracy z rodzicami pomagamy dzieciom w nauce, aby mogły odnaleźć się w nowych szkołach. Raz w miesiącu odbywają się również zajęcia z psycholożką, która w przyjazny sposób pomaga dzieciom zrozumieć i poradzić sobie z emocjami.

Starsze dzieci doskonale odnajdują się w przestrzeni Klub, gdzie wspólnie z nami tworzą zarówno kreatywne prace jak i pomagają młodszym koleżankom i kolegom. U nas nie istnieje problem wieku. Starsze dzieci chętnie spędzają czas z młodszymi. Dzięki temu wszyscy uczymy się siebie nawzajem.

Osoby dorosłe mogą spędzać z nami czas razem ze swoimi dziećmi w czasie zajęć „Kawa i zabawa”, podczas których wspólnie się bawimy i integrujemy. Klub Sąsiedzki oferuje również spotkania dla dorosłych pod nazwą Koło Gospodyń Miejskich. W czasie trwania naszych spotkań omawiamy tematy związane z pracą, zakładania własnej działalności, nauki języka polskiego. Osoby, które chcą podzielić się z nami swoimi umiejętnościami również znajdą tu swoje miejsce, bo spotkania Koła Gospodyń Miejskich to czas, kiedy tworzymy rękodzieło, uczymy się tworzyć np. Batki, wyszywamy, malujemy na szkle, czy poznajemy techniki fotograficzne.

Działania : https://maszprawowiedziec.com.pl/aktualnosci/klub-sasiedzki-w-bydgoszczy-6/