Masz Prawo Wiedzieć!

21/05/2021

Wyobraź sobie, że przyjeżdżasz do obcego kraju. Nie znasz języka, nie orientujesz się w przepisach. Czujesz się obco, nie wiesz na kogo liczyć, gdzie szukać wsparcia. W takich sytuacjach wsparcia udzieli Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Fundacja Emic.

Początki bywają trudne

Swój świat musisz zbudować na nowo. A okoliczności niekoniecznie temu sprzyjają: jesteś zestresowany szukaniem pracy, mieszkania, nauką nowego języka, poznawaniem reguł odmiennej rzeczywistości, często innej kultury. W takich przypadkach potrzebujesz wsparcia rodziny, przyjaciół, znajomych. Już wiesz, że swój dom musisz zbudować na nowo. Przywrócić zapamiętany zapach kawy, pomalować ściany salonu na ulubiony kolor, poznać nowych przyjaciół. W projektach Masz Prawo Wiedzieć! i Masz Prawo Wiedzieć! Plus wspieramy migrantów i migrantki w osiąganiu samodzielności w Polsce. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy konkretnego człowieka – mówi członek zarządu Fundacji, Sylwia Żulewska. Chcemy, aby ludzie, których wspieramy, usamodzielnili się: z powodzeniem opanowali język polski i poznawali polską kulturę, mogli odnaleźć się w nowej codzienności i stać  się jej częścią, a także uzyskać niezależność finansową.

Już blisko 1500 osób współpracuje z nami

Wspieramy osoby zza granicy na wiele sposobów: uczymy języka polskiego, pomagamy znaleźć pracę oraz mieszkanie, organizujemy grupy wsparcia, kursy i szkolenia, wspólne wyjścia integracyjne, które ułatwiają życie w Polsce.

Nasza aktywność pomaga w zwalczeniu bariery komunikacyjnej w kontaktach z urzędami i szkołami. Od 2018 wspólnie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim realizujemy projekt Masz Prawo Wiedzieć!, a od stycznia 2020 Masz Prawo Wiedzieć! Plus. Dzięki nim prowadzimy trzy punkty doradcze:

Toruń, ul. Klonowica 40/1

Bydgoszcz, ul. Gdańska 128

Kujawsko-pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Konarskiego 1

W ciągu ostatnich 3 lat wsparliśmy blisko 1500 osób. Zrealizowaliśmy ponad 5000 godzin lekcji języka polskiego oraz ponad 3000 godzin poradnictwa prawnego. Osoby, które raz skorzystają z naszej oferty zwykle wiążą się z fundacją na stałe: chętnie uczestniczą w wydarzeniach integracyjnych, odwiedzają nasze Kluby Sąsiedzkie czy korzystają ze wsparcia specjalistów: konsultantów, psychologa czy radców prawnych.  Regularnie informujemy o tym co robimy na naszej stronie oraz profilu na Facebooku.

Takie kompleksowe wsparcie jest możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.

Bez względu na to skąd jesteśmy, łączą nas podobne wartości i potrzeby. Chcemy czuć się bezpiecznie, otaczać się życzliwymi osobami, chcesz mieć fajną pracę i zapisać dziecko do przyjaznej szkoły. Możemy to robić jedynie dzięki takim ludziom jak ty. Stwórzmy razem warunki do lepszego życia, tu w Polsce, na twoim osiedlu, w twoim bloku, w twojej firmie, szkole czy instytucji, mówi Przemysław Wyciechowski, prezes zarządu fundacji.

Zobacz film :https://www.youtube.com/watch?v=5q29sIxSj5s&t=1s

Koło Gospodyń Miejskich to jest to!

W 2020 roku otworzyliśmy dwa kluby sąsiedzkie: w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wspólnie z animatorkami dbamy o to, by każdy mógł twórczo spędzać czas, a dzieci mogły nadrobić zaległości w nauce lub realizować swoje pasje. Niektóre spotkana mają już charakter cykliczny: przedstawicielki z Koła Gospodyń Miejskich mają milion pomysłów na swoje spotkania. Spotkania dzieci z psychologiem, popołudnie z planszówkami, warsztaty kulinarne, kafejka internetowa, trening na zdrowy kręgosłup online – to jedynie mała część aktywności, które realizujemy w klubie w Toruniu, komentuje Natalia Konwerska, pracownica Klubu.

Działamy z wykorzystaniem potencjału instytucji

Planując projekt Masz Prawo Wiedzieć! wiedzieliśmy, że musimy pracować kompleksowo: że samo dotarcie do środowisk migranckich to za mało. W 2018 roku Wojewoda Kujawsko-Pomorski powołał Wojewódzki Zespół ds. Polityki Migracyjnej i Zarządzania Migracjami. Tworzy go ponad 100 osób, przedstawicieli różnorodnych instytucji z całego regionu. Właśnie kończymy pracę nad diagnozą dotyczącą tego, w jaki sposób różne instytucje radzą sobie w obsłudze osób z doświadczeniem migracyjnym. Kolejnym naszym krokiem jest przygotowanie modelu współpracy dla instytucji działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, który ułatwi wielu podmiotom współpracę z migrantami i migrantkami. Współpracujemy również z instytucjami pomocowymi w regionie: szkolimy ich przedstawicieli z komunikacji bez przemocy i odpowiedzialnego pomagania.

Przyjazna szkoła i praca

Decyzje o przeprowadzce zwykle podejmują dorośli. Pomimo trudności na początku, dość szybko łapią wiatr w żagle: wpadają w wir pracy oraz nowych obowiązków. Dzieci i młodzież rozpoczynają naukę w nowej szkole i zaczynają się schody. Wszystko jest nowe! Nowa podstawa programowa, inny system wiekowy, inne metody nauczania. A to wszystko na dodatek w nieznanym w języku polskim. Wspieramy kadrę pedagogiczną w integracji dzieci z zagranicy oraz uczymy młodzież w jaki sposób tworzyć przyjazną atmosferę dla nowych uczniów i uczennic.

Przyjazna szkoła to nie wszystko! Współpracujemy z firmami i wspieramy osoby z zagranicy przybywające do Polski w szukaniu pracy, a pracodawcom pomagamy tworzyć warunki do spokojnej, legalnej pracy na Kujawach i Pomorzu.

Masz Prawo Wiedzieć!

Program Masz Prawo Wiedzieć! i Masz Prawo Wiedzieć! Plus jest realizowany przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego oraz fundację Emic, dofinansowany z Krajowego Programu Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Mogą z niego skorzystać migranci i migrantki przebywający na terenie województwa kujawsko-pomorskiego spoza UE. Więcej o projekcie dowiesz się z naszej strony: https://maszprawowiedziec.com.pl.

Emic oznacza poznanie kultury w relacji

Emic oznacza poznawanie kultury  poprzez nawiązanie z nią relacji. Bądź ciekawy i pomóż migrantom i migrantkom poznać twój świat: twoje miasto, dzielnice, ulubione miejsca i ukochanych ludzi. Pomyśl, jak wiele możesz się nauczyć od innych, będąc z nimi.

Możesz wspierać projekt Masz Prawo Wiedzieć! Plus dzięki darowiźnie na cele statutowe. Możesz ją wpłacić za pośrednictwem strony: https://emic.com.pl/ lub zostać naszym patronem na Patronite: https://patronite.pl/emic.

Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji